Duvar Boşlukları Ve Doğramanın Havalandırmaya Etkisi

Duvar Boşlukları ve Doğramanın Havalandırmaya Etkisi


Doğal havalandırmanın etkinliği açısından duvar boşluklarının konumu, boyutları, sayısı ve doğramanın niteliği önemlidir. Bir iç mekanda tek ya da karşılıklı iki duvar boşluğu düzenlenmesi durumunda doğal havalandırmanın etkinliği daha da artacaktır. Duvar boşluklarının düzenlenmesinde yararlanılmak istenen dış hava deneyiminin doğrultusu ve boşlukların birbirine göre konumu havalandırma açısından etkilidir. Havanın uygun hızda yön değiştirerek mekanın tümünde sürekli devindiği örnekler havalandırma açısından olumludur.

 

 

Yapının Konumu ve Doğal Havalandırma


Yapının konumlandırılması etkin doğal havalandırma için uygun dış hava deneyiminden ve güneş ısıtıcı etkisinden faydalanmak açısından önemlilik teşkil eder.

 

Devinen bir havalandırma yapısı ile karşılaştığımız zaman yapının etrafında farkı düzeylerde basınç bölgeleri oluşturur. Devinimi karşılayan yapı cephesinde pozitif basınç ile itme etkisi, diğer cephelerde negatif basınç ile emme etkisi ortaya çıkar.

 

 

Vantilatörlü Havalandırma Sistemi


Soğuk hava kanalı vantilatörü tarafından emilen karışım havası yani dış hava ile çevrim havasından oluşan karışım debisi yıkayıcı ile soğutma bataryasına doğru püskürtülürken sıcak hava kanalı vantilatörü tarafından püskürtülen bir kısım çevrim havasıda aynı yolu izler ve böylece yeni bir karışım daha oluşturur.Yazın sıcak hava debisi esas olarak çevrim havasından ibarettir.Bu debi muhtemelen ısıtma bataryası aracılığında bir ısıtma işleminden de geçirilir.Karışım havası ile, bir başka deyişle dış hava ile çevrim havasından oluşan karışım debisi ile sıcak hava kanalı vantilatörü tarafından püskürtülen çevrim havası arasında oluşan bu ikinci kademe karışımının niteliği sıcak ve soğuk hava kanalların da gerçekleşmesi gereken debi miktarlarına bağlıdır.

 

 

Havalandırma Firmamız


Çok kısa bir süre zarfında önemli ve büyük projelere imza atan ekip air havalandırma , bir çok prestijli projelerde yer almıştır. 2010 yılı içerisinde 1500 m² kapalı alanda yeni fabrikasına taşınan firmamız günlük 100m² üretim kapasitesine ulaşmıştır.

 

Son dönemde ürün yelpazesine spiral kenetli yuvarlak havalandırma kanal imalatını da ekleyen firmamız , bu ürünlerin tamamını isviçre menşeili Spiro International SA dan ithal ettiği makinalarla imal etmektedir.