Havalandırma Kaybı

Havalandırma Kaybı
Havalandırma kanallarında hava kaybı, özellikle işletmenizde yapılan tertibatın çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Şöyle ki; Hava kanallarını birleştirdikten sonra flanşların köşe diye tabir ettiğimiz sonradan monte edilen kısımları her zaman sızdırma ile ilgili problem olacağı için bu bölümü de sızdırmaz mastik yada silikon ile kapattıktan sonra havalandırma tertibatı montaja hazır hale gelebilir.

 

Bu işlemler uygulandıktan sonra hava kanalında herhangi bir kaçak olum olmadığını muhakkak suretle tekrar kontrol etmek gerekmektedir. Kontrol el yada köpük ile yapılabilir. Diğer bir kontrol şekli ise havalandırma kanallarını artı basınç uygulayarak duman testine tabi tutmaktır.

 

Havalandırma Nemlendirme
Çoğu konfor ve sanayi tesislerinde havanın bağıl neminin belirli bir düzeyde tutulması istenir.Küçük sistemler için hava kanalına su buharı verilip, direkt mahale verilmesiyle nemlendirme yapılırken, büyük kurumlarda amaca göre, farklı şekillerde nemlendirme yapılır.

 

Konfor şartlarında bölgeye, yani havalandırmak istenen yere verilen havanın bağıl neminin P olması istenir.Konfor şartlarında bağıl nemin alt sınırı 5 ve üst sınırı da e′dır.Bu nedenle bölgeye verilen sistem havasının neminin bu sınırların altında olması zorunda nemlendirilmesi ve üzerinde olması mecburiyetinde da neminin alınması gerekebilir.

 

 

Klima Havalandırma Önemi
Hangi maddeyle çalışılırsa, çalışılsın, işyerinin havalandırılması tam olarak şarttır. fakat klima havalandırma tehlikeli gazlara, tozlara, buhar ve dumanlara karşı çok kısıtlı bir koruma sağlar, Etkili bir havalandırma sistemi, her işçi için kimyasal maddeye bulaşmamış temiz bir nefes alma ortamı sağlar.

 

Tehlikeli maddelerle dolu hava, kaynağından (tehlikeli maddenin ortama yayıldığı yerden) alınıp uzaklaştırılabilirse ve bu hava çalışma ortamına geri dönmezse etkili bir havalandırma sistemi sağlanmış olur. Ancak böyle havalandırma sağlamış olsa dahi, işyerine hava sağlayan (klima görevi gören ) bir öteki havalandırma sisteminin diğeriyle beraber bulunması şarttır.

 

 

Havalandırma Sistemi ile ilgili Pratik Bilgiler
Ekip Air olarak, yangınlarda, dumanın yayılmasını önlemek ve binaların dumandan en hızlı şekilde arındırılmasını sağlamak için geliştirilmiş duman tahliye kapakları ile, yapılara uygun ürün yelpazesiyle, yapılarınızı güvenli mekanlara dönüştürüyor. Ekip Air duman tahliye ve havalandırma sistemleri; fiziksel dayanıklılık, ısı ve ses yalıtımı, rüzgar, kar yükü ve yüksek yangın dayanımı özelliklerine sahip ürünlerdir. Bu özellikleri ile mimarların, mühendislerin, müteahhitlerin ve diğer tüm müşterilerin yüksek standartlarını karşılar. Cam, polikarbonat, alüminyum ve izoleli alüminyum malzemelerden üretilen Ekip AİR havalandırma sistemleri, ISO 9001 standartlarına uygundur.