Havalandırma Santralleri

Havalandırma santralleri basitçe müdahale edilebilecek bir yere montajı yapılmalıdır. Klima santrali, temizlik ve bakımları, filtre değişimleri en rahat yapılabilecek şekilde dizayn ve monte edilmelidir.Bunun için aşağıda belirtilen olanaklar sağlanmalıdır;

Havalandırma santralin iç kısımları düzgün ve temizlenmesi kolay olmalıdır.Tercihen havalandırma santral iç cephesinde paslanmaz çelik kullanılmalıdır.Santralin içerisindeki bölümler kolayca dışarıya alınabilecek şekilde kızaklı yapılmalıdır.Santralin en azından fan, filtre, nemlendirici gibi hücrelerinin içinde aydınlatma lambaları bulunmalıdır.

 

Santrallerin bütün hücrelerinde sızdırmaz kapılar olmalıdır. Santral dışına giden drenaj hatları vasıtasıyla partikül ve mikroorganizmalar santral içine girmemesi için uygun sifon yapılmalıdır.Drenaj boruları direkt olarak şehir kanalizasyonuna bağlanmamalıdır.

 

Santral hücrelerinin birbirleriyle birleşme çizgileri veya boşluklar toz ve kirin birikmemesi ve rahatça temizlenebilmesi için hijyenik sıvı conta ile kapatılacaktır.Santralde kullanılan ve hava ile temasta bulunan fitil ve contalar kapalı gözenekli seçilmelidir.Çünkü gözenekler, partikül birikimi ve mikroorganizma üretimi için ideal yerlerdir.